Us183 HWY over Ash Creek Drainage
Good Condition94 years old1,262 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Pawnee |
| Location | 10.72 Mi N K156 |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Ash Creek Drainage |
| Coordinates | 38.34333, -99.30556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 68.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,262 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300730211 |