Us183 HWY over N F Solomon R Drain
Good Condition92 years old1,743 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Phillips |
| Location | 0.51mi S Jt K9 |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | N F Solomon R Drain |
| Coordinates | 39.67583, -99.30917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 139.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1934 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,743 (2023) |
| Truck Traffic | 40% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300740201 |