Us183 HWY over Solom0n River
Good Condition40 years old1,743 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Phillips |
| Location | 0.65 Mi S-jct K9 |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Solom0n River |
| Coordinates | 39.67333, -99.30917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 481.6 ft (146.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 2055.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,743 (2023) |
| Truck Traffic | 40% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300740441 |