Us183 HWY over Bow Creek Drainage
Good Condition92 years old1,584 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Rooks |
| Location | 0.21mi S Phillips Co Line |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Bow Creek Drainage |
| Coordinates | 39.56444, -99.28556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Area | 193.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1934 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,584 (2023) |
| Truck Traffic | 43% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300820261 |