Us-183 HWY over Bow Creek
Good Condition32 years old1,584 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Rooks |
| Location | 0.54 Mi S Phillips Coln |
| Carries | Us-183 HWY |
| Crosses | Bow Creek |
| Coordinates | 39.55944, -99.28556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 290.7 ft (88.6 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 1240.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,584 (2023) |
| Truck Traffic | 43% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300820401 |