Us-183 HWY over Paradise Creek Drainage
Good Condition19 years old3,051 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Rooks |
| Location | 2.06 Mi S K-18 HWY |
| Carries | Us-183 HWY |
| Crosses | Paradise Creek Drainage |
| Coordinates | 39.20750, -99.29861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 120.7 ft (36.8 m) |
| Deck Area | 283.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,051 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300820431 |