Us-183 HWY over Paradise Creek Drainage
Good Condition19 years old3,051 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Rooks |
| Location | 1.47 Mi S K-18 HWY |
| Carries | Us-183 HWY |
| Crosses | Paradise Creek Drainage |
| Coordinates | 39.21611, -99.29833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 41.7 ft (12.7 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Width | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Area | 542.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,051 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300820441 |