Us183 HWY over Walnut Creek Drainage
Poor Condition94 years old1,847 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Rush |
| Location | 0.05 Mi N Cherry ST |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Walnut Creek Drainage |
| Coordinates | 38.46500, -99.30861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Area | 528.0 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1932 (reconstructed 1966) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,847 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300830034 |