Us-183 HWY over Walnut Creek
Good Condition14 years old1,416 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Rush |
| Location | 7.04 Mi N Pawnee Coln |
| Carries | Us-183 HWY |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 38.45222, -99.30861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 355.0 ft (108.2 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 1255.1 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,416 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300830521 |