K-192 Highway over Dawson Creek
Good Condition49 years old559 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Leavenworth |
| Location | 3.00 Mi E Jf Co Line |
| Carries | K-192 Highway |
| Crosses | Dawson Creek |
| Coordinates | 39.34250, -95.13222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.7 ft (50.5 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 459.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 559 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999919200520571 |