K-192 Highway over Stranger Creek
Fair Condition47 years old1,231 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Leavenworth |
| Location | 4.61 Mi E Jf Co Line |
| Carries | K-192 Highway |
| Crosses | Stranger Creek |
| Coordinates | 39.34472, -95.10778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 288.4 ft (87.9 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1125.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,231 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999919200520601 |