K196 HWY over Dry Creek Drainage
Fair Condition40 years old1,796 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Butler |
| Location | 5.93 Mi E Of Harvey Coln |
| Carries | K196 HWY |
| Crosses | Dry Creek Drainage |
| Coordinates | 37.94083, -97.04639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 222.4 ft (67.8 m) |
| Max Span | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 949.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,796 (2023) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999919600081451 |