K196 HWY over Dry Creek
Good Condition10 years old1,796 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Butler |
| Location | 5.6 Mi SE Of Harvey Cl |
| Carries | K196 HWY |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 37.94222, -97.05250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 142.4 ft (43.4 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 607.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,796 (2023) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999919600081921 |