Ky 155 over Floyds Fk & Old Tylrsvl
Fair Condition45 years old18,725 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.25 Mi S Of Ky 148 |
| Carries | Ky 155 |
| Crosses | Floyds Fk & Old Tylrsvl |
| Coordinates | 38.18778, -85.47500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 356.0 ft (108.5 m) |
| Max Span | 97.4 ft (29.7 m) |
| Deck Width | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Area | 1974.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,725 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00295N |