Ky 1819 over Chenoweth Run
Fair Condition44 years old2,561 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 3.45 Mi N Of Ky 1531 |
| Carries | Ky 1819 |
| Crosses | Chenoweth Run |
| Coordinates | 38.13250, -85.52472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.5 ft (40.7 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 386.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,561 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00309N |