Ky 1819 over I-265
Fair Condition39 years old11,952 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.95 Mi S Of Ky 1065 |
| Carries | Ky 1819 |
| Crosses | I-265 |
| Coordinates | 38.14667, -85.54583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 204.7 ft (62.4 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 898.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,952 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00377N |