Ky 1934 over Trib To Mill Creek
Fair Condition45 years old19,835 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.75 Mi N Of Ky 1931 |
| Carries | Ky 1934 |
| Crosses | Trib To Mill Creek |
| Coordinates | 38.15750, -85.88472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Area | 243.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,835 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00312N |