Ky 1934 over Mill Creek Cutoff
Fair Condition45 years old21,125 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 2.5 Mi N Of Ky 1931 |
| Carries | Ky 1934 |
| Crosses | Mill Creek Cutoff |
| Coordinates | 38.17722, -85.86583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 195.5 ft (59.6 m) |
| Max Span | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 1543.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,125 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00313N |