I-265 NB over US 60
Fair Condition42 years old32,574 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.3 Mi N Of I-64 |
| Carries | I-265 NB |
| Crosses | US 60 |
| Coordinates | 38.24194, -85.50361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 204.4 ft (62.3 m) |
| Max Span | 102.4 ft (31.2 m) |
| Deck Width | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Area | 1015.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,574 (2021) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00334R |