I-265 NB over Rj Corman Railroad
Fair Condition42 years old32,574 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 2.4 Mi N Of I-64 |
| Carries | I-265 NB |
| Crosses | Rj Corman Railroad |
| Coordinates | 38.25778, -85.50194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 236.5 ft (72.1 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Area | 1160.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,574 (2021) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00337R |