W Manslick RD over Ky 841
Fair Condition42 years old3,094 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 2.3 Mi W Of Ky 1020 |
| Carries | W Manslick RD |
| Crosses | Ky 841 |
| Coordinates | 38.11722, -85.78806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 301.5 ft (91.9 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 873.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,094 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00357N |