Greyling DR over Ky 841
Fair Condition41 years old1,171 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.0 Mi S Of Ky 2055 |
| Carries | Greyling DR |
| Crosses | Ky 841 |
| Coordinates | 38.10972, -85.80556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 235.9 ft (71.9 m) |
| Max Span | 77.4 ft (23.6 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 683.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,171 (2009) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00356N |