I-265 over Cedar Creek
Fair Condition41 years old74,441 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.3 Mi S Of US 150 |
| Carries | I-265 |
| Crosses | Cedar Creek |
| Coordinates | 38.14028, -85.58889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Width | 375.0 ft (114.3 m) |
| Deck Area | 1771.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 74,441 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00374N |