Johnson School RD over I-265
Poor Condition39 years old4,241 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.75 Mi N Of Cedar CR RD |
| Carries | Johnson School RD |
| Crosses | I-265 |
| Coordinates | 38.13250, -85.60056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 247.0 ft (75.3 m) |
| Max Span | 119.1 ft (36.3 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 715.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,241 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00373N |