I-264 over US 31e (bardstown Rd)
Fair Condition33 years old166,875 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.3 Mi W Of Ky 155 |
| Carries | I-264 |
| Crosses | US 31e (bardstown Rd) |
| Coordinates | 38.21111, -85.67111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 221.1 ft (67.4 m) |
| Max Span | 182.4 ft (55.6 m) |
| Deck Width | 153.2 ft (46.7 m) |
| Deck Area | 3147.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 166,875 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00437N |