I-264 over S Fork Beargrass Creek
Fair Condition33 years old133,504 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.5 Mi E Of Ky 1703 |
| Carries | I-264 |
| Crosses | S Fork Beargrass Creek |
| Coordinates | 38.20528, -85.68083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 83.7 ft (25.5 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 177.2 ft (54 m) |
| Deck Area | 1,377 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 133,504 (2023) |
| Lanes On Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00436N |