Browns LN over I-264
Fair Condition33 years old14,312 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.7 Mi S Of Bowling BLVD |
| Carries | Browns LN |
| Crosses | I-264 |
| Coordinates | 38.23306, -85.62722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 386.5 ft (117.8 m) |
| Max Span | 149.0 ft (45.4 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 1696.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,312 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00439N |