I-264 over Weicher Creek
Fair Condition75 years old166,324 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.25 Mi E Of Ky 1932 |
| Carries | I-264 |
| Crosses | Weicher Creek |
| Coordinates | 38.23028, -85.63278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 199.1 ft (60.7 m) |
| Deck Area | 400.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 166,324 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 056B00260N |