US 62 over S.fk Elkhorn Creek
Fair Condition88 years old9,250 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | East Of Woodford Co. Line |
| Carries | US 62 |
| Crosses | S.fk Elkhorn Creek |
| Coordinates | 38.14139, -84.64500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 214.9 ft (65.5 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 576.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1938 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,250 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 105B00020N |