Cane Run RD over I 64
Fair Condition53 years old140 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 1.4 Mi S Of Jct Ky 1973 |
| Carries | Cane Run RD |
| Crosses | I 64 |
| Coordinates | 38.16222, -84.63694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 353.3 ft (107.7 m) |
| Max Span | 106.6 ft (32.5 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 1033.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 140 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00082N |