Ky-1963 over Cane Run Creek
Good Condition41 years old1,438 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .8 Mi N Of Jct US 25 |
| Carries | Ky-1963 |
| Crosses | Cane Run Creek |
| Coordinates | 38.16722, -84.53889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 86.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,438 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00100N |