I-75 North over Cane Run
Fair Condition34 years old31,655 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .2 Mi N. Fayette Co Line |
| Carries | I-75 North |
| Crosses | Cane Run |
| Coordinates | 38.16528, -84.53611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 164.4 ft (50.1 m) |
| Max Span | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Width | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Area | 982.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,655 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00118R |