Finnell Pike over East Fk.eagle Creek
Fair Condition37 years old110 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 3.2m N Jct US 62 |
| Carries | Finnell Pike |
| Crosses | East Fk.eagle Creek |
| Coordinates | 38.32139, -84.44861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 98.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 110 (2014) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00067N |