Morris RD over Muddy Ford Creek
Fair Condition76 years old55 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .55 Mi W Of Barkely RD |
| Carries | Morris RD |
| Crosses | Muddy Ford Creek |
| Coordinates | 38.30667, -84.48389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 103.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 105C00003N |