Ky 2268 over Clear Creek
Fair Condition75 years old2,198 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 0.25 Mi N Of US 60 WB |
| Carries | Ky 2268 |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 38.21583, -85.21833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 151.9 ft (46.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 740.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,198 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00002N |