US 60 EB over Clear Creek
Fair Condition85 years old8,373 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 0.2 Mi W Of Ky 53 |
| Carries | US 60 EB |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 38.21056, -85.20750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Area | 478.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,373 (2023) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00007R |