Ky 43 over E Clear Creek
Fair Condition56 years old1,966 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 1.2 Mi N Of Ky 12 |
| Carries | Ky 43 |
| Crosses | E Clear Creek |
| Coordinates | 38.28250, -85.14167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Area | 354.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,966 (2019) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00005N |