Ky 1005 over Trib To Guist Creek
Good Condition73 years old597 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 2.6 Mi W Of Ky 395 |
| Carries | Ky 1005 |
| Crosses | Trib To Guist Creek |
| Coordinates | 38.24528, -85.10861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.5 ft (10.2 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 71.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 597 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00042N |