Ky 148 over Plum Creek
Fair Condition91 years old885 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 3.4 Mi W Of Ky 55 |
| Carries | Ky 148 |
| Crosses | Plum Creek |
| Coordinates | 38.14861, -85.37750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 99.1 ft (30.2 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 250.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 885 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00015N |