Ky 55 over Buck Creek
Fair Condition98 years old5,155 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 1.1 Mi N Of Spencer Cl |
| Carries | Ky 55 |
| Crosses | Buck Creek |
| Coordinates | 38.13417, -85.32611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 134.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1928 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,155 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00021N |