Ky 714 over Britton Run
Fair Condition54 years old523 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 400 Ft N Of Ky 1790 |
| Carries | Ky 714 |
| Crosses | Britton Run |
| Coordinates | 38.18250, -85.14028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 50.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 523 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 106B00046N |