Ky 1790 over I-64
Poor Condition66 years old619 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 2.0 Mi W Of Ky 714 |
| Carries | Ky 1790 |
| Crosses | I-64 |
| Coordinates | 38.17306, -85.15944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 332.0 ft (101.2 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 971.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 619 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00047N |