La0006 over Toledo Bend Res.
Fair Condition59 years old3,030 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 3.45 Mi West Of La 191 |
| Carries | La0006 |
| Crosses | Toledo Bend Res. |
| Coordinates | 31.46588, -93.74596 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 13195.9 ft (4022.1 m) |
| Max Span | 200.1 ft (61 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 41025.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,030 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300340100001 |