La0006 over Toledo Bend Lake
Good Condition58 years old3,030 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.7 Mi West Of La 191 |
| Carries | La0006 |
| Crosses | Toledo Bend Lake |
| Coordinates | 31.49267, -93.68040 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 439.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,030 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300340201891 |