La0006 over Phillips Creek
Fair Condition60 years old7,429 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.75 Mi. East Of La 1217 |
| Carries | La0006 |
| Crosses | Phillips Creek |
| Coordinates | 31.58991, -93.45280 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 373.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,429 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300340302311 |