Georgia AVE over San Jose Creek Trib.
Fair Condition39 years old5,100 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 0.04 Mi. West Of US 171 |
| Carries | Georgia AVE |
| Crosses | San Jose Creek Trib. |
| Coordinates | 31.56350, -93.47680 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 77.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,100 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084331338932861 |