Ailstock RD over Bear Creek
Good Condition40 years old80 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 0.87 Mi. West Of La 191 |
| Carries | Ailstock RD |
| Crosses | Bear Creek |
| Coordinates | 31.83744, -93.80210 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 190.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084331502934811 |