Old Camp RD over Bossier Bayou
Fair Condition32 years old110 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.5 Mi. East Of La 191 |
| Carries | Old Camp RD |
| Crosses | Bossier Bayou |
| Coordinates | 31.83051, -93.76570 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 166.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 110 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084331498934591 |