La0028 over Greys Creek
Good Condition15 years old6,952 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 3.06 Mi. West Of La 465 |
| Carries | La0028 |
| Crosses | Greys Creek |
| Coordinates | 31.21229, -92.94808 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 150.9 ft (46 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 588.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,952 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 085800000080576 |