La0028 over Calcasieu River
Good Condition15 years old6,952 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 8.6 Mi East Of La 121 |
| Carries | La0028 |
| Crosses | Calcasieu River |
| Coordinates | 31.21571, -92.91259 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1240.2 ft (378 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 4,914 sq m |
| Main Spans | 18 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,952 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 085800000080582 |